Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Februarie 2018

În prima duminică din Postul Mare, ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile “Învierea Domnului“ şi “Sf.M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase

La Drobeta Turnu Severin se va desfăşura sâmbătă, 24 februarie, etapa judeţeană a concursului interdisciplinar „Cultură și spiritualitate românească”. Competiţia școlară va avea loc la Școala Gimnazială “Constantin Negreanu” din orașul nostru. Aceasta este organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi cu implicarea catedrelor de Religie şi Limba şi literatura română.

În fiecare sâmbătă din perioada Postului Mare, Părintele Episcop Nicodim va săvârşi Sfânta Liturghie într-una din mănăstirile din cuprinsul Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Astfel, sămbătă, 24 februarie, Preasfinţia Sa se va afla în mijlocul obştii monahale de la mănăstirea Strehaia, unde va săvârşi Sfânta Liturghie.

Publicat în Știri religioase

Echipa de fimare din cadrul proiectului RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border s-a deplasat săptămâna trecută în localitatea Vajuga din Districtul Borski, Serbia, cu ocazia tradițiilor prilejuite de Sfântul Trifon.

În prima săptămână a Postului Mare, în bisericile ortodoxe se cântă una dintre cele mai frumoase creaţii imnografice ale ortodoxiei: Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Publicat în Știri religioase

În prima Duminică a Sfântului și Marelui Post, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a liturghisit la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu-Severin, alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 17 februarie 2018, Parohia ,,Sf. Teodor Tiron" din localitatea Obârșia-Cloșani, protopopiatul Baia de Aramă, județul Mehedinți și-a serbat ocrotitorul spiritual. Acest moment a fost marcat prin Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată fiind de către Preasfințitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului și Strehaiei, fiind înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile din timpul Sfintei Liturghii au fost asigurate de către psalții Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu-Severin.

Publicat în Știri religioase

Hotărârea din 15 februarie 2018 a Sfântului Sinod care stabilește că „filmările în lăcașurile de cult vor fi realizate doar cu acordul Centrelor eparhiale și numai în cazurile în care se dorește evidențierea patrimoniului liturgic și arhitectural-istoric al respectivelor Biserici” nu privește înregistrările audio-video făcute de persoane private cu ocazia unor evenimente religioase importante din viața familiei, așa cum sunt Botezul și Cununia, ci se referă exclusiv la spectacole (teatru, concerte simfonice, operă) și filmări cinematografice.

Publicat în Știri religioase

În ziua de 15 februarie 2018, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Publicat în Știri religioase

Membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-au întrunit joi la Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Părintelui Patriarh Daniel. Astăzi au loc alegeri de noi ierarhi.

Pagina 1 din 3

mbl live