Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Februarie 2018

În fiecare an, în ziua de 1 martie, la mănăstirea mehedințeană Topolnița se săvârșește o slujbă cu totul deosebită. Cu acest prilej, chinovia de pe apa Topolniței devine, în prag de primăvară, loc de pelerinaj și de rugăciune. Astfel, sute de creștini își vor îndrepta paşii spre sfântul așezământ monahal pentru a participa la tradiţionala slujbă.

Publicat în Stiri religioase

În legătură cu apariția în presă a unei informații false legate de presupusa intenție a Patriarhiei Române de a construi unul sau mai multe imobile rezidențiale pe un teren din zona Pajura care îi aparține, facem următoarele necesare precizări:

Publicat în Comunicate de presă

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, l-a primit în vizită de prezentare la Reşedinţa patriarhală, marţi 27 februarie 2018, pe Excelenţa Sa Sergey Minasyan, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Armenia în România, care a fost însoțit de Preasfințitul Părinte Episcop Datev Hagopian al Bisericii Armene din România.

Publicat în Comunicate de presă

La Drobeta Turnu Severin s-a desfăşurat sâmbătă, 24 februarie 2018, etapa judeţeană a concursului național interdisciplinar „Cultură și spiritualitate românească”. Competiţia școlară a avut loc la Școala Gimnazială "Constantin Negreanu" din orașul nostru. Aceasta fost organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi, alături de catedrele didactice de Religie şi Limba şi literatura română.

Publicat în Stiri religioase

În prima duminică din Postul Mare, ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile “Învierea Domnului“ şi “Sf.M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Stiri religioase

La Drobeta Turnu Severin se va desfăşura sâmbătă, 24 februarie, etapa judeţeană a concursului interdisciplinar „Cultură și spiritualitate românească”. Competiţia școlară va avea loc la Școala Gimnazială “Constantin Negreanu” din orașul nostru. Aceasta este organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi cu implicarea catedrelor de Religie şi Limba şi literatura română.

În fiecare sâmbătă din perioada Postului Mare, Părintele Episcop Nicodim va săvârşi Sfânta Liturghie într-una din mănăstirile din cuprinsul Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Astfel, sămbătă, 24 februarie, Preasfinţia Sa se va afla în mijlocul obştii monahale de la mănăstirea Strehaia, unde va săvârşi Sfânta Liturghie.

Publicat în Stiri religioase

Echipa de fimare din cadrul proiectului RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border s-a deplasat săptămâna trecută în localitatea Vajuga din Districtul Borski, Serbia, cu ocazia tradițiilor prilejuite de Sfântul Trifon.

În prima săptămână a Postului Mare, în bisericile ortodoxe se cântă una dintre cele mai frumoase creaţii imnografice ale ortodoxiei: Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Publicat în Stiri religioase

În prima Duminică a Sfântului și Marelui Post, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a liturghisit la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu-Severin, alături de un ales sobor de preoți și diaconi.

Pagina 1 din 3

mbl live