Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Octombrie 2018

În ziua de marți, 30 octombrie 2018, la trei ani de la incendiul din clubul bucureștean Colectiv, în apropierea locului tragediei vor fi săvârșite două slujbe de pomenire pentru cei 64 de tineri care au trecut la Domnul.

Publicat în Comunicate de presă

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi a fost gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 14.00, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a sfinţit un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Publicat în Stiri religioase

Luni 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi şi-a sărbătorit hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Duminică, 28 Octombrie 2018 23:06

Eveniment dedicat anului centenar la Jirov

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi va fi gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 13.30, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sfinţi un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Luni, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Publicat în Stiri religioase

În Duminica a XXIV-a după Rusalii, pe 28 octombrie, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia mehedințeană Comanda. Vizita chiriarhală a fost prilejuită de hirotonia unui nou preot pentru comunitatea locală.

Publicat în Stiri religioase

În ziua de 25 octombrie 2018, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia au fost luate următoarele hotărâri:

Publicat în Comunicate de presă

Duminică, 28 octombrie 2018, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie arhierească la Biserica cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Comanda.

Publicat în Stiri religioase

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române se va întruni în şedinţă de lucru, în zilele de 26 şi 27 octombrie 2018, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Pagina 1 din 3

mbl live