Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Decembrie 2017

În prima zi a anului, în toate bisericile ortodoxe se va oficia Liturghia Sfântului Vasile cel Mare. Ca formă, aceasta provine din Liturghia Antiohiană, pe care Sfântul Vasile cel Mare a rescris-o în a doua jumătate a secolului al IV-lea. La Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin slujba va fi săvârşită de ierarhul locului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, împreună cu întregul sobor de preoţi şi diaconi ai sfântului lăcaş de cult.

Joi, 28 Decembrie 2017 18:51

Rugăciune la trecerea dintre ani

În noaptea dintre ani, în toate lăcaşurile de rugăciune ale Bisericii Ortodoxe Române se va săvârşi o slujbă de mulţumire şi de binecuvântare a începutului noului an calendaristic.

Publicat în Stiri religioase

În Duminica după Naşterea Domnului, una dintre cele mai vechi vetre monahale din judeţul Mehedinţi, Mănăstirea Gura Motrului, se găteşte spre a primi pe Întâistătătorul Eparhiei.

Publicat în Stiri religioase

Marți, 26 decembrie 2017, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Soborul Maicii Domnului și pe Sfântul Preacuviosul Părintele nostru Nicodim cel Sfințit de la Tismana, Episcopia Severinului și Strehaiei a îmbrăcat straie de sărbătoare, serbându-și ocrotitorul spiritual.

Publicat în Stiri religioase

În această zi binecuvântată de Dumnezeu, în care Mântuitorul Iisus Hristos s-a născut în ieslea sărăcăcioasă din Betleemul Iudeii, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a slujit la Catedrala Episcopală din Drobeta-Turnu-Severin, înconjurat fiind de un ales sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile date la strană au fost asigurate de cele două grupe ale catedralei.

Publicat în Stiri religioase

n cea de-a treia zi a Crăciunului, miercuri, 27 decembrie, când Biserica Ortodoxă  prăznuieşte pe Sfântul Arhidiacon Ştefan, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va oficia Sfânta Liturghie în municipiul Orşova, la parohia “Sfântul Nicolae”.

Publicat în Stiri religioase

Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana este ocrotitorul Episcopiei Severinului şi Strehaiei. El este cel care a înfiinţat acum mai bine de 600 de ani Mănăstirea Vodiţa şi tot de numele său este legată şi începerea vieţii monahale la alte 3 mănăstiri din Eparhie: Topolniţa, Coşuştea Crivelnic şi Gura Motrului. Sfântul a întemeiat şi alte biserici în ţinuturile Mehedinţiului, iar din timpul său oamenii ţin sărbătoarea numită Ciumarca, ce aminteşte de minunile vinedecărilor de ciumă pe care Sfântul le-a săvârşit.

Publicat în Stiri religioase

Credincioşii severineni sunt poftiţi în ziua de Crăciun, luni, 25 decembrie, la o slujbă specială săvârşită cu această ocazie la Catedrala Episcopală din municipiu. Cei prezenţi se vor bucura de vestea minunată a Întrupării Cuvântului lui Dumnezeu împreună cu arhipăstorul lor, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care va liturghisi alături de soborul de preoţi şi diaconi ai Catedralei episcopale.

Publicat în Stiri religioase

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Învierea Domnului” şi ,,Sf. M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Stiri religioase

În fiecare an, în preajma Sfintelor Sărbători, Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei susţine tradiţionalul concert de colinde pentru sufletele credincioşilor severineni.

Pagina 1 din 4

mbl live