Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Noiembrie 2017

Azi, 29 noiembrie 2017, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a participat la ceremonia de înmânare a premiilor pentru performanțele obținute la competițiile sportive, de către elevii Școlii de Perfecționare a Personalului  Poliției de Frontieră din cadrul Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră.

Românii de pretutindeni sărbătoresc Vineri, 1 Decembrie, Ziua Naţională a României, în marile oraşe ale ţării fiind organizate o mulţime de evenimente dedicate sărbătorii. Manifestările organizate la Drobeta Turnu Severin debutează la ora 10.00 la Monumentul Eroilor din Parcul Rozelor, cu un ceremonial militar-religios care va cuprinde: prezentarea onorului militar, salutarea drapelului de luptă, intonarea Imnului Național al României, prezentarea alocuțiunilor privind semnificația și importanța zilei de 1 Decembrie.

1 Decembrie, Ziua Națională a României va fi sărbătorită și în Drobeta Turnu Severin printr-un eveniment cultural organizat de Primăria orașului nostru pe scena din zona de promenadă Crișan.

Publicat în Stiri religioase

Televiziunea TRINITAS TV a Patriarhiei Române organizează, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 27 – 29 noiembrie 2017, un curs de perfecționare destinat corespondenților eparhiali, la Centrul social-pastoral „Sfânta Cruce” de la Mănăstirea Caraiman, județul Prahova.

Publicat în Stiri religioase

30 noiembrie este zi de sărbătoare legală în care ortodocșii îl cinstesc pe Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României și primul Apostol al Mântuitorului, care a adus cuvântul Evangheliei pe pământul Dobrogei de astăzi.

Publicat în Stiri religioase

Am primit cu multă întristare vestea trecerii din această viaţă a Doamnei Stela Popescu, una dintre cele mai populare actriţe.

Născută într-o familie credincioasă, în Basarabia, Doamna Stela Popescu nu a uitat în toată viaţa ei educaţia pe care a primit-o în copilărie, şi anume: credinţa în Dumnezeu, rugăciunea, făcută pe ascuns în timpul comunismului, şi convingerea că Dumnezeu o iubeşte şi o ocroteşte mereu pe calea vieţii, aşa cum mărturisea ea însăşi.

Publicat în Stiri religioase

Mănăstirea de pe dealul Moşului din Orşova a fost închinată Sfintei Ana, cea care la o vârstă foarte înaintată a născut-o, prin putere dumnezeiască, pe Fecioara Maria – Maica Domnului nostru Iisus Hristos, Mântuitorul neamului omenesc.

Publicat în Stiri religioase

Ieri, 22 noiembrie a.c., Episcopia Severinului și Strehaiei a găzduit o întâlnire de lucru în cadrul proiectului Inheritances at the Danube Cross-border. Lucrările au fost conduse de dl. Mihai Corcodel, managerul activității de cercetare. Au participat specialiști din cadrul echipelor de cercetare, atât din România, cât și din Serbia, dar și alți membri ai proiectului.

Astăzi, 23 noiembrie, ora 10.00 debutează, la Drobeta Turnu Severin, Zilele palatului Culturii „Teodor Costescu” 2017! Ziua de 23 este plină de evenimente culturale deosebite! În sala Clubul Artelor puteţi vizita expoziţia de arta plastică a severineanului Ionuț Gurgui, iar la ora 12.00 are loc, în sala Ștefan Popa Popas, vernisajul unei expoziții de grup al artiștilor plastici din Banatul românesc și sârbesc! La ora 14.00 autorul Mihai Firică își lansează, în Clubul Artelor, volumul „Ultimele zile și viața de după”, iar la 15.30 are loc festivitatea de premiere a concursului cu tema „Românii din cumunitățile istorice!”. Seara se încheie cu un concert de gală oferit de Filarmonica „Oltenia” Craiova!

Prilej de bucurie duhovnicească pentru obştea Mănăstirii Mraconia. Vineri, 24 noiembrie va poposi în mijlocul vieţuitoarelor sfântului aşezământ monahal Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Ierarhul va oficia Slujba Sfintei Liturghii a Sfântului Ioan Gură de Aur alături de un soborul de preoți și diaconi.

Pagina 1 din 4

mbl live