Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Octombrie 2017

În perioada 28 octombrie - 16 noiembrie 2017, se va desfăşura Proiectul interdisciplinar: Educaţie - tradiţie - istorie – religie - arhitectură – arte: Vladislav I Vlaicu domnitorul Ţării Româneşti 1364–1377. 640 ani  redescoperirea unei personalităţi - Proiect pentru copii.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Publicat în Stiri religioase

Pelerinajul – prilej de rugăciune și comemorare a apărătorilor și mărturisitorilor credinței ortodoxe în timpul comunismului

Iubiți pelerini,

De fiecare dată când plecăm într-un pelerinaj pentru a ne închina în catedrale, mănăstiri sau biserici care adăpostesc adeseori sfinte moaște, ne rugăm stăruitor sfinților pentru a ne călăuzi drumul și încercăm să ne asemănăm cât mai mult acestora prin gândurile și faptele noastre bune.

Publicat în Stiri religioase

La invitaţia Alianţei Naţionale pentru Restaurarea Monarhiei – A.N.R.M., filiala Mehedinţi, miercuri, 25 octombire, la orele 19.00, în sala Virgil Ogăşanu a Palatului Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, a avut loc un concert oferit de Corul "Kinonia" al Episcopei Severinului si Strehaiei, cu ocazia implinirii vârstei de 96 de ani de către M.S. Regele Mihai I. Repertoriul coral a fost unul variat, pretabil evenimentului aniversar de excepţie.

Miercuri, 25 Octombrie 2017 14:09

Comunicat de presă - 25.10.2017

Majestății Sale,

Regelui MIHAI I al României

Publicat în Stiri religioase

Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Congresul Internaţional de Teologie Viaţa Bisericilor Ortodoxe în timpul comunismului – persecuţie, rezistenţă şi mărturisire, 23-29 octombrie 2017, Palatul Patriarhiei din București:

Publicat în Stiri religioase

La invitaţia Alianţei Naţionale pentru Restaurarea Monarhiei – A.N.R.M, filiala Mehedinți, miercuri, 25 octombire, începând cu orele 19.00, în sala Virgil Ogăşanu a Palatului Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, va avea loc un concert oferit de Corul "Kinonia" al Episcopei Severinului si Strehaiei, cu ocazia implinirii vârstei de 96 de ani de către M.S. Regele Mihai I. Repertoriul coral va fi unul variat, pretabil evenimentului aniversar de excepţie.

În data de 25 octombrie, Primăria municipiului Drobeta Turnu Severin organizează ceremonialul de sărbătorire a Zilei Armatei Române. Evenimentul se va desfăşura la Monumentul Eroilor din Parcul Rozelor.

Luni, 23 Octombrie 2017 23:24

Hramul Catedralei Mitropolitane din Craiova

Câteva mii de credincioşi sunt aşteptaţi să participe şi anul acesta la sărbătoarea Ocrotitorului spiritual al municipiului Craiova şi al Catedralei mitropolitane, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Şi în acest an, la hramul catedralei Mitropolitane participă şi ierarhul mehedinţenilor – Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim.

Publicat în Stiri religioase

Preasfinţitul Episcop Nicodim va participa şi în acest an la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor. Vineri, 27 octombrie, începând cu ora 9.00, la Altarul de vară, lângă Catedrala patriarhală, va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Kiril, Patriarhul Moscovei şi al Întregii Rusii, Preafericitul Părinte Anastasie, Arhiepiscopul Tiranei, Durresului şi al Întregii Albanii, Preafericitul Părinte Rastislav, Arhiepiscop de Prešov şi Mitropolit al Bisericii Ortodoxe din Ţinuturile Cehiei şi din Slovacia, împreună cu ierarhii străini delegaţi ai Bisericilor Ortodoxe surori şi ierarhii români prezenți la hram, preoţi şi diaconi.

Pagina 1 din 3

mbl live