Stiri religioase

Stiri religioase (312)

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi a fost gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 14.00, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei a sfinţit un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Luni 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi şi-a sărbătorit hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Luni, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

În Duminica a XXIV-a după Rusalii, pe 28 octombrie, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia mehedințeană Comanda. Vizita chiriarhală a fost prilejuită de hirotonia unui nou preot pentru comunitatea locală.

Duminică, 28 octombrie 2018, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie arhierească la Biserica cu hramul “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Comanda.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române se va întruni în şedinţă de lucru, în zilele de 26 şi 27 octombrie 2018, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Facultatea de Teologie din Craiova a organizat în zilele de luni şi marţi, 22-23 octombrie, Simpozionul Naţional „Isihasmul Românesc: tradiţie şi actualitate”, primul eveniment academic de seamă, organizat în cadrul „Zilelor spiritualităţii şi culturii teologice în Cetatea Băniei”. Simpozionul face parte din activităţile iniţiate de Facultatea de Teologie din Craiova în anul universitar 2018-2019, adăugându-se preocupărilor academice şi de cercetare din cadrul celei mai înalte instituţii de teologie din Cetatea Băniei.

Ziua de miercuri, 24 octombrie, va umple de bucurie inimile credincioşilor severineni. Cu acest prilej, dreptslăvitorii creştini sunt aşteptaţi la slujba arhierească oficiată la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin.

„Dacă n-ar exista Satana, care ne ispiteşte şi ne strâmtorează, atunci nu s-ar vădi cine este plin de osârdie şi cine este lipsit de o bună sârguinţă, sau leneş”- Sfântul Nil Sinaitul

Credincioşii severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în duminica a XXIII-a după Rusalii, când în Biserica Ortodoxă se citeşte evanghelia de la Luca 8, 26-39 care ne istoriseşte zguduitoarea minune a vindecării demonizatului din Gadara.

Pagina 1 din 23

mbl live