Stiri locale și din țară

Stiri locale și din țară (42)

Duminică, 28 Octombrie 2018 23:06

Eveniment dedicat anului centenar la Jirov

Marţi, 30 octombrie, localitatea Jirov din judeţul Mehedinţi va fi gazda unui eveniment dedicat anului centenar. Începând cu orele 13.30, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sfinţi un monument aflat în curtea bisericii din localitate, înălţat în memoria eroilor din primul război mondial, purtând numele de „Cartea jertfei 1918-2018”. Monumentul este realizat din marmură şi are la bază o carte deschisă din spatele căreia se înalţă un obelisc terminat cu o cruce. Pe paginile cărţii sunt încrustate numele celor peste 50 de eroi din localiatea Jirov care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă din primul război mondial.

Fundația Ștefan Odobleja, în parteneriat cu Primăria Municipiului Drobeta Turnu-Severin și SC Psyho-Soma Med SRL, organizează Simpozionul Internațional ȘTEFAN ODOBLEJA – Eternitate la timpul prezent – 80 de ani de la apariția ”Psihologiei consonantiste” și 40 de ani de la trecerea savantului la cele veșnice.

Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimţită între un bărbat şi o femeie a fost adoptată marţi în plenul Senatului, informează Agerpres.

La 13 septembrie se împlinesc 170 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii. Această zi a fost aleasă ca moment de sărbătoare pentru toţi Pompierii din România.

,,Podeni – CENTENARUL MARII UNIRI” este numele sub care s-a derulat  în această sâmbătă  simpozionul dedicat aniversării celor 100 de ani de la Marea Unire de la 1 Decembrie 1918

În 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire. Centenarul Marii Uniri a declanşat o serie de evenimente culturale care întregesc mândria de a fi român. Înscriindu-se pe această linie, Primăria Podeni din judeţul Mehedinţi organizează sâmbătă, 18 august, începând cu orele 10.00, simpozionul „Podeni-Centenarul Marii Uniri”.

În ziua de 15 august în municipiul Drobeta Turnu Severin vor avea loc manifestări şi activităţi de sărbătorire a Zilei Marinei, cu prilejul marelui praznic al Adormirii Maicii Domnului.

Miercuri, 13 iunie a.c, începând cu ora 10.00, Palatul Culturii “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului Şi Strehaiei, Centrul Cultural “Nichita Stănescu” şi Fundaţia Culturală Lumina organizează la Palatul Culturii o serie de evenimente dedicate Centenarului şi poetului naţional Mihai Eminescu.

Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:58

13 ani de emisie pentru Radio Lumina

În data de 23 aprilie, Episcopia Severinului şi Strehaiei se bucură de un moment anivesar special. Este vorba de împlinirea a 13 ani de emisie neîncetată a postul de radio deţinut de instituţia noastră bisericească – RADIO LUMINA.

Pagina 1 din 3

mbl live