Marți, 12 Decembrie 2017 00:41

Corul Kinonia a susținut primul Concert de colinde din anul 2017

În seara zilei de 11 decembrie 2017 la biserica din Vânju Mare a avut loc primul concert de colinde din anul 2017 al Corului Kinonia.

A devenit deja tradiție ca în preajma sărbătorilor de iarnă corul Kinonia să vestească Nașterea Domnului prin parohiile mehedințene și nu numai. Astfel primul concert de colinde al corului Kinonia a avut loc la Vânju Mare spre bucuria tuturor celor prezenți în Catedrala din orașul Vânju Mare.

Anul acesta corul Kinonia susține o serie de concerte în mai multe localități din Mehedinți, dar și în afara județului.

Corul abordează un repertoriu variat de colinde psaltice, coral armonice și la unison colinde din repertoriul clasic, dar și din diferite zone ale țării.

Concertul de colinde din anul 2017, intitulat generic ,,În lăcaşul lui Crăciun” va fi suţinut după următorul program:

12 decembrie 2017 – Comuna Malovăţ

13 decembrie 2017 – Comuna Eşelniţa

17 decembrie 2017 -  Mănăstirea Tismana şi Şelimbăr, Judeţul Sibiu

18 decembrie 2017 - Penitenciarul Drobeta Turnu Severin şi Oraşul Baia de Aramă

19 decembrie 2017 – Municipiul Drobeta Turnu Severin

27 decembrie 2017 – Municipiul Orşova, Parohia Orşova-Sud

Corul bărbătesc Kinonia a luat fiinţă în luna august 2005, având ca scop înviorarea vieţii muzicale corale în Drobeta Tr. Severin, spre lauda lui Dumnezeu şi bucuria ascultătorilor.

Corul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Anual, corul Kinonia susţine concerte în Drobeta Tr. Severin şi în alte localităţi din ţară, cu ocazia celor două mari sărbători – Naşterea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi a altor evenimente culturale.

Acest ansamblu coral abordează un repertoriu variat: creaţii corale religioase, populare şi patriotice, cântece populare autentice din Mehedinţi. Corul Kinonia îşi propune, de asemenea, redescoperirea cântecelor şi a vechilor tradiţii populare şi în mod special a cântului şi repertoriului bisericesc de origine bizantină, prin punerea în valoare a cântărilor psaltice ale marilor protopsalţi români: Macarie Ieromonahul, Anton Pann, Dimitrie Suceveanu, Nectarie Protopsaltul, Amfilohie Iordănescu, Neagu Ionescu, Ioan Zmeu,Victor Ojog etc., dar şi a repertoriului bizantin grecesc.

Citit 6008 ori Ultima modificare Marți, 12 Decembrie 2017 10:04