Episcopia Severinului și Strehaiei - Joi, 21 Februarie 2019

În ziua de 21 februarie 2019, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia:

Publicat în Stiri religioase

Prima ședință a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 2019 a început joi dimineață cu slujba de Te Deum oficiată de Episcopul Andrei al Covasnei și Harghitei.

Publicat în Stiri religioase

În duminica a XXXIV-a după Rusalii, a Fiului Risipitor, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei alături de Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, vor sluji Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” din parohia Jidoştiţa, protopopiatul Drobeta.